Američtí písničkáři

Už nějakou dobu jedu v melodických brnkačkách souputníků z druhé strany velké louže. Nechce mě to pustit a nemůžu se zbavit dojmu, že jsou jaksi nedocenění. Jasně Bob Dylan, Lou Reed nebo Johnny Cash jsou protřelá jména, která zná každý malý škvrně. Ale já se chci bavit o těch současných, o těch kteří se s tím ještě perou. Tnou do živého a to mě baví.

Tak to vyklop a ukaž, kdo ze sna budí tebe i tvé sousedy.

Za všechny z kategorie „Američtí písničkáři“ tasím tři jména, která však za sebou mají spoustu počinů.

Kevin Morby
Kevin Morby

Kevin Morby 

Tohle je týpek, který stojí za to, aby jste si něco s ním pustili. Já si ho všiml při jedné z live session na mém oblíbeném rádiu KEXP. Hrál tam s kapelou The Babies a bylo to naprosto boží. Pak jsem se díval, co je ještě od Kevina Morbyho k mání a zjistil, že je toho spousta. Je to basák kapely Woods, zpěvák a kytarista zmíněných The Babies a v současné době jede nejvíce po vlastní ose. Za dva hřeby jeho prozatímní kariéry pokládám album Our House on the Hill a první sólovku Harlem River. Proč Kevin Morby? Protože z něj smrdí všichni ti Dylani a Reedové a přitom je hravý v lehkých melodiích.

Mac DeMarco
Mac DeMarco

Mac DeMarco

Mac DeMarco, ty vole! Že má divnej pseudonym? Ani ne, s tím co mu nadělili rodiče (Macbriare Samuel Lanyon DeMarco),  se popasoval parádně. Když si Mac během songu Ode to Viceroy strčí cígo mezi přední dva zuby (tohle video nemůžu dohledat), je jasné, že tohle musí být pohodový chlapík. A víte co? Je!

Mac DeMarco je ústřední postava stejnojmenného hudebního tělesa. První dvě alba nahrál Mac sám a poslední vydané album 2 nahrával společně s kapelou. Zvuk, který se permanentně houpe, může posluchače buďto uvrhnout do nepříčetnosti a nebo do absolutní pohodičky. Pro mě je správná odpověď B. Nejoblíbenějších songů mám víc, ale Cooking Up Something Good občas pěkně prudí mé spolubydlící. Jo a abych nezapomněl, Mac DeMarco není Amík ale Kanaďan.

Shakey Graves
Shakey Graves

Shakey Graves

Shakey Graves je z tria „Američtí Písničkáři“ nejvíc bluesy a country. Do toho zamíchaný rock and roll a Amerikánec jak vyšitej. Dost se za jeho kariéru proměňuje image, takže jednou ho najdete jako uhlazeného bluesmana v kvádru a s kloboukem, ale jindy má stensona a přes záda vlajku. Nu což, vždycky mu to člověk nějak uvěří a je to dobré. Většinou hraje sám nebo jen s bubeníkem, ale za poslech to stojí vždycky. Mě asi nejvíc baví tento klip k písničce Roll the Bones.

ondrejsoldan Written by:

Be First to Comment

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *