Rozhovor pro Y4Y

Co nevidět (příští středu) vystoupím na festivalu Youth for you(th). Letos mě bude možné vidět na hudební scéně v klubu Eleven. Set začínám v krásném čase 21:00.
Jako vějičku před samotným koncertem jsem absolvoval rozhovor s Dominikou Babákovou. Přečíst si ho můžete TADY nebo o pár řádků níž.

ONDŘEJ SOLDÁN: NEJLEPŠÍ JE DOBŘE ODEHRANÝ KONCERT A SKÁKÁNÍ DO LIDÍ

Hudebník, básník, student i pracující Ondra Soldán (24) není na festivalu Youth for You(th) žádným nováčkem. Co se u něj od minulého ročníku změnilo a z jakého důvodu se rozhodl opět na Y4Y vystupovat? Čemu se věnuje mimo hudbu a na co se můžeme při jeho koncertě těšit? Něco málo prozradil a zbytek si přijďte poslechnout 20. 4. do klubu Eleven, především Ondrovo nové album Hejsek.

Co se u tebe za poslední rok změnilo?

Jsem o rok starší. A vydal jsem desku. Deska je super. Udělal jsem ji na přelomu roku a teď jsem s ní dva měsíce jel tour. Teď je začátek dubna, mám za sebou nějakých dvanáct koncertů, takže jsem teď hodně hrál a pořád hraji, akorát bych to chtěl omezit skrz to, že mám psát diplomku a nějak to nevychází.

Přibývají ti koncerty?

Jo, hodně. Já jsem normálně hrál třeba deset koncertů ročně a teď už je duben a už mám těch deset vlastně za sebou, tak je toho neúměrně víc.

Jak bys hodnotil minulý ročník festivalu?

Mně se loni hrozně líbilo, že to bylo na Moraváku, že to bylo na veřejném prostranství a bylo super vidět, když lidi vystoupili z tramvaje, že tam přišli a dívali se a zajímalo je to. To jsem nikdy dřív nemohl zažít, protože jsem takhle na náměstí nehrál, až loni na Y4Y.

Proč ses rozhodl vystupovat na festivalu znovu a na co se u tebe můžeme těšit tentokrát?

No právě asi pro tohle. Já jsem tam hrál ještě rok předtím s kapelou, to jsme hráli na Denisových sadech, tak to bylo taky venku. A loni to bylo trochu jiné, tak jsem si říkal, že letos to bude zase jiné v tom klubu. Navíc jsem chtěl trochu podpořit novou desku, tu určitě představím. Já se snažím, aby to bylo do nějaké míry spontánní, takže je to vždycky dost jiné a hrozně záleží na interakci s publikem. A na co se dá těšit? Na to, že to bude fakt super. Teď mám hrozně pozitivní zpětnou vazbu z koncertů s tím Hejskem ať je to v malých kavárnách nebo v klubech.

ChOndřej Soldán rozhovor pro Youth for You(th) 2016ceš se hudbou v budoucnu živit nebo máš i jiné tipy na zaměstnání?

Já jsem si ještě před dvěma měsíci myslel, že jo, že se budu živit hudbou a poezií. A před dvěma měsíci mi zavolali z jedné firmy, ať přijdu na pohovor, že mě chtějí, tak teď dělám v jedné IT firmě. A myslím si, že to bude třeba tak padesát na padesát, že něco z toho umění jde, ale na uživení to úplně není.

Jaký je tvůj nejlepší nebo nejzajímavější zážitek z koncertování?

Já nevím, já už jsem odehrál docela dost koncertů, tak mně přijde, že nejlepší je takový to skákání do lidí. To mě bavilo. Už se mi to párkrát stalo a bylo to vždycky super. Ale ono je vždycky nejlepší, když se to dobře odehraje a funguje to. Člověk odehraje koncert, jde na bar, lidi jsou spokojení a ty jsi spokojený, že jsi to dobře odehrál. Tak asi to.

A oslovují tě často fanynky?

Já to mám složitý. To záleží na tom… já ještě hrávám v triu s klukama, s basou a s bicíma a jde o to, jestli si s sebou na koncert vezeme přítelkyně nebo ne.

Jaký byl největší koncert a kde všude vystupuješ?

Nejvíc bylo řádově třeba 300 lidí. S kapelama jsme jezdili po celé republice, ale po nějaké době je z toho člověk unavený a nestačí se to zafinancovávat. A teď co vystupuji pod svým jménem, tak jedu víceméně Moravu.

Četl jsi v poslední době nějakou zajímavou knihu?

Já jsem četl hodně, ale teď mám číst spíš k diplomce. Ale já čtu většinou spíš poezii, naposledy jsem četl Karla Tomana. Prózu moc nečtu.

Sportuješ?

Asi ne. Občas, když si říkám, že bych měl něco dělat, tak jdu k nám do bytu do osmého patra po schodech.

Umíš vařit?

Myslím, že relativně jo. Naposledy jsem vařil včera tortilly, i omáčky zvládnu, polívky. Polívkový jsem hodně, to mě baví. Docela mě baví arabská nebo řecká kuchyně.

Je nějaká otázka, na kterou bys rád odpověděl, ale nezeptala jsem se na ni?

To nevím, měla jsi dobré otázky.

Tak co bys rád sdělil fanouškům?

Ať přijdou. Bude to dobré, já tomu věřím. Mně se líbí, že letos je to v klubu a že se to posunulo zase někam jinam.

Odkazy:

https://www.facebook.com/ondrejsoldan

Loňský rozhovor: http://www.youth4u.cz/kdyz-jdu-na-jeviste-chci-do-toho-dat-vsechno-rika-mlady-brnensky-muzikant

ondrejsoldan Written by:

Be First to Comment

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *